ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Έναρξη 2ου Κύκλου Αιτήσεων για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα "Ψηφιακή Καινοτομία και Νεοφυής Επιχειρηματικότητα"

24 Ιουλίου 2024

Το Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αιγαίου (www.icsd.aegean.gr) σε συνεργασία με τη Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (https://www.ece.ntua.gr/gr) ανακοινώνει τον 2ο κύκλο αιτήσεων για το Δι-ιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) που οδηγεί στην απόκτηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με τίτλο: «Ψηφιακή Καινοτομία και Νεοφυής Επιχειρηματικότητα».

Αιτήσεις για το Δ.Π.Μ.Σ. υποβάλλονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα https://nautilus.aegean.gr/ έως και την Κυριακή 08.09.2024.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να συμπληρώσουν την Αίτηση Υποψηφιότητας που είναι διαθέσιμη στην παραπάνω ιστοσελίδα και να επισυνάψουν τα ακόλουθα συμπληρωματικά στοιχεία:

1. Αίτηση υποβολής υποψηφιότητας.
  2. Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα με φωτογραφία.
  3. Φωτοαντίγραφο βασικού τίτλου σπουδών.
  4. Πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας προπτυχιακών μαθημάτων όπου θα αναγράφεται ο βαθμός πτυχίου/ διπλώματος
  5. Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου.
  6. Αντίγραφα πτυχίων γνώσης της Αγγλικής γλώσσας τουλάχιστον σε επίπεδο B2.
  7. Δύο, τουλάχιστον, συστατικές επιστολές.
  8. Αντίγραφο διπλωματικής εργασίας ή τίτλο και περίληψή της εάν δεν έχει ολοκληρωθεί η εκπόνησή της, ή αναφορά ότι δεν εκπονείται υποχρεωτικά στο Τμήμα προέλευσης του υποψηφίου.
  9. Άρθρα, που δημοσιεύθηκαν είτε σε επιστημονικά περιοδικά, είτε σε πρακτικά διεθνών συνεδρίων με σύστημα των κριτών (αν υπάρχουν).
  10. Κάθε άλλο στοιχείο που μπορεί να βοηθήσει στην επιλογή του υποψηφίου, κατά την κρίση του.

Δείτε αναλυτικές πληροφορίες για το πρόγραμμα.

Δείτε την πρόσκληση.

Ο Διευθυντής του Δι ιδρυματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών